Momentálne je v ponuke možnosť získať môj nový ebook 

s kurzom pre písanie poézie. Ebook je na adrese:

www.1000knih.sk/obchod/ako-tvorit-poeziu

TEÓRIA A TVORBA BÁSNE

 

Ako som tvoril ...

Zoberme si napríklad báseň : VEČER ... .  Prvý riadok bol len tak podľa nálady : " Večer Ti sadá do Tvojich očí. " Druhý riadok podobne ( ešte pred úpravami ) : "Hviezdy, čo nevidieť usilovne zrátaš." Teraz som hľadal rým na slovo " ... očí ".
napadlo ma slovo : " bočí ". Nie je to gramatický rým, čo je dobré. Začal som sledovať rytmus,a napadli ma slová : " Sen Tvoj len ku láske pravidelne bočí. " Toto by zatiaľ sedelo. Skúsil som vytvoriť ďalšiu slohu : " Zábrany milovať srdcom Ty viac nemáš " - Hop - ale toto nevychádza ! Riešil som to zmenou druhej slohy : " Hviezdy, čo nevidieť zrátaš Ty vo mne. " Hľadajme teda ďalej zhodné slovo pre ukončenie druhého verša: " ...vo mne ." Napadlo ma slovo " ...slovné ". Poďme teda tvoriť štvrtý verš : " Zábrany milovať hádanky slovné ." 

Máme tu teda prvú slohu básne :  

Večer Ti sadá do Tvojich očí.
Hviezdy, čo nevidieť zrátaš Ty vo mne.
Sen Tvoj len ku láske pravidelne bočí.
Zábrany milovať hádanky slovné.

Tvorba mojej básne : Jazda z detstva ...

Spomenul som si na zážitok z detstva, keď som sa učil jazdiť na bicykli. Pomáhal mi môj nebohý otec. Ja som sa rozbehol, a stále som kričal: " Otec drž ma ! Otec drž ma ! " A rýchlo som krútil pedálmi. Zrazu som zbadal, že idem nejako podozrivo rýchlo ! Čo sa deje ?! Pozrel som sa dozadu, a hľa : Otec v diaľke pozerá za mnou a pomaly ide ku mne! A tak som sa naučil bicyklovať.  Tento zážitok som vložil do básne. Najprv som len začal:  

Keď som sa učil na bicykli jazdiť,

otec ma držal, a za mnou bežal.

Hľadal som rým ku slovu " jazdiť ". Blízke bolo slovo " jazvy " Tu som mohol hneď využiť situáciu pri bicyklovaní, a napadli ma slová :

Z pádu som sa bál každej jazvy

Tu som potreboval rýmovať slovo "bežal " . Aby to nebolo celkom jednotvárne, aj keď to malo rýmovať , zvolil som slovo " veža ". Keď som bral kontext udalosti napadli ma slová :

z bicykla sa stala predo mnou veža.

( Pokračovanie )